Μαγική Ακρόπολη, ισοπέδωσε τη Δάφνη: Ακρόπολη Σέσκλου – Δάφνη 6-2

Ακρόπολη Σέσκλου – Δάφνη 6-2

Η Ακρόπολη η οποία μπήκε με το πόδι στο γκάζι, καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι (4-0 ημίχρονο) απέναντι στην ελλιπή Δάφνη και ετοιμάζεται με τη καλύτερη δυνατή ψυχολογία για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πύρασο.

Επιθετικός μονόλογος στο α’ μέρος

Η Ακρόπολη αν και απείλησε στο 5ο μόλις λεπτό, με τη κεφαλιά του Παγώνη να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, βρηκε δίχτυα στο επόμενο 5λεπτο, όταν ο Αξιώτης κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του αντίπαλου τερματοφύλακα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τσουκάλης. Ο Παγώνης έπειτα απο κεφαλιά του Αξιώτη στο χώρο του κέντρου βρέθηκε σε θέση βολής και με όμορφο σουτ έγραψε το 2-0. Στο 30′ ο Τσουκάλης έκανε το 3-0, έπειτα από ιδανική σέντρα του Αντωνίου ενώ τον επίλογο του ημιχρόνου έγραψε ο Αξιώτης μέσα από τη μεγάλη περιοχή που αξιοποίησε με το καλύτερο τρόπο τη πάσα του Αντωνίου. Πριν το 4ο γκολ των γηπεδούχων, ο 14χρονος Σταυραντώνης έχασε σπουδαία ευκαιρία να γράψει εξίσου το όνομα του τη λίστα των σκόρερ.

Έπεσαν οι ρυθμοί στην επανάληψη

Η Ακρόπολη στρέφοντας τη προσοχή της στο σημαντικό ματς της προσεχούς έβδομαδας παρατάχθηκε αλλαγμένη στο β’ μερος, δίνοντας χώρους στους φιλοξενούμενους. Ενδεικτικό το γεγονός πως με την επανέναρξη του παιχνιδιού σημειώθηκαν 3 αλλαγές, με τις 2 να πρόκειται για παίκτες 14 ετών. Η Δάφνη μείωσε λοιπόν στο 55′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσικαδάμου, αλλά ο Αντωνίου έφερε και πάλι τη διαφορά στα 4 τέρματα κάνοντας το 5-1 στο 60′. Το 6-1 πέτυχε ο 14χρονος Χρήστος Τσούτσας, ενώ το τελικό σκορ (6-2) διαμορφώθηκε λίγα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού.