ν ι ν ν ν
78'
Χαμένο πέναλτι

Δεν έμπαινε με τίποτα...

Χάρη κυρίως στην εκπληκτική εμφάνιση του γκολκίπερ του Αλμυρού που... μαγνήτιζε τη μπάλα σε όλες τις προσπάθειες των Βελεστινιωτών στο δεύτερο μέρος, ακόμα και στο πέναλντι του Ρόκα, ο κατά πολύ ανώτερος σε όλο το παιχνίδι Ρήγας Φεραίος άφησε δύο βαθμούς στο "Αθανάσιος Ραγάζος" ερχόμενος ισόπαλος 0-0 απέναντι στον γηπεδούχο Γυμναστικό Συλλογο
Η μεγάλη στιγμή με το πέναλντι του Ρόκα - Φωτογραφία: almyros.gr

Οι Βελεστινιώτες παρέμειναν αήττητοι στον 2ο όμιλο της Α` ΕΠΣΘ αλλά σαφώς δεν μπορούν να είναι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα βάσει των ευκαιριών που είχανε, στην αναμέτρηση που διεξήχθη για την 8η στροφή του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη είχανε την πρώτη μεγάλη στιγμή τους στο 20ο λεπτό όταν έπειτα από σέντρα του Γοδενόπουλου από αριστερά, ο Δημήτρης Αγροκώστας βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι για να καταλήξει αυτή στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Γάρος με κεφαλιά την έστειλε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Δύο λεπτά μετά, μιά κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Καραγιάννη σε θέση βολής ο οποίος ωστόσο αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα εκτός εστίας. Στο 33` και πάλι μία κεφαλιά του Γάρου ανάγκασε τον Κοντογεωργάκη αυτή τη φορά να αντιδράσει ενστικτωδώς και στη συνέχεια να πέσει και να μαζέψει τη μπάλα. Μοναδική φάση για τους γηπεδούχους αυτή του Κοντοβά λίγο αργότερα με τον έμπειρο επιθετικό να σουτάρει από μακριά αλλά τη μπάλα να φεύγει άουτ. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, Βλιώρας έκανε μία κεφαλιά αλλά την είδε να καταλήγει άουτ.

Ύστερα από σχεδόν 20... άγονα λεπτά στην επανάληψη, ξεκίνησε το κρεσέντο χαμένων ευκαιριών του Ρήγα που βρήκε απέναντί του έναν εκπληκτικό Κοντογεωργάκη.

Αρχικά, στο 64` ο Καραγιάννης βρέθηκε σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση αφύλακτος στην περιοχή και σούταρε αλλά ο πορτιέρε του Αλμυρού αποσόβησε τον κίνδυνο... με χέρια και με πόδια.

Ένα σουτ από το ημικύκλο της περιοχής του Σουγκάρη αμέσως μετά δεν είχε ευτηχή κατάληξη για να φτάσουμε στο 74` με τον Πάσχο να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει αλλά τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αρνείται και πάλι το γκολ.

Ο Ρήγας ζήτησε πέναλντι σε τράβηγμα στον Ρόκα αλλά τελικά πήρε το σφύριμα στο 78` σε ανατροπή του Βαϊόπουλου από τον Τσαγιανίδη που υπέδειξε αμέσως ο ρέφερι Θεοχάρης. Ο Ρόκας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ρήγας είδε και πάλι τον Κοντογεωργάκη να του στερεί το προβάδισμα πέφτοντας σωτήρια στη δεξιά του γωνία και απομακρύνοντας

Ο επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε αλλά στο 83ο λεπτό ο Τσαγιαννίδης επενέβη κομβικά πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή σε κεφαλιά του Δίντση έπειτα από κόρνερ.